Ugrás a tartalomra
Alcím: Pillanatok 100 évvel ezelőttről
Szerző: Dokumentumjáték
Bemutató előadás:
Rendezte

Gyürky Katalin, irodalomtörténész:

"A Janus Egyetemi Színház Kezembe temetem forró arcomat című, a Trianon-traumát sajátos szemszögből láttató, azaz leveleken, naplójegyzeteken, újságcikkeken alapuló, nem a történelem, a politika, hanem az egyéni sorsok felől közelítő előadása véleményem szerint minden vonatkozásban a VIII. Debreceni Egyetemi Színházi Találkozó legkiforrottabb produkciója volt. Miközben ugyanis a rendező, Mikuli János a szövegrészleteket úgy válogatta össze, hogy azokból mindegyik, a határmeghúzásban érintett régió lakosainak sorsa tükröződik, a kiváló dramaturgia mellett az előadás koreográfiája, a színészek tánca, színpadi jelenléte is lenyűgöző. Hisz nemcsak a kimondott vagy gyönyörűen elénekelt mondataik, hanem minden egyes mozdulatuk is tükrözi azt a fájdalmat, amit Trianon következtében az erdélyi, felvidéki vagy épp délvidéki magyarok átéltek. S azt a döntési lehetőséget is, amelyből három adódott: az addig életkörülmények között, de most már a magyar határokon túli területeken való maradás, az onnan az anyaországba való menekülés, vagy a másik oldalra állás, azaz a románná, szerbbé, szlovákká válás, tehát az árulás... S az előadás ezekről a meghozott döntésekről, az ezen döntések mögötti súlyos dilemmákról is tudósít a vasúti sín mint szimbólum, a tanári kar mint kollektív ellenállási felület, az anyanyelvhez való ragaszkodás mint a magyarságtudat utolsó mentsvára képviselői (azaz szereplői) által. Amely szereplőket a JESZ színészei végig alázattal, kiváló szakmai felkészültséggel, ugyanakkor, ami véleményem szerint - főleg egy ilyen tematikájú előadás esetén - nagyon fontos, egymásra figyeléssel, csapatként működve, egymás mozdulataira reagálva és reflektálva láttattak. Csak gratulálni tudok a rendezőnek, a koreográfusnak és a színészeknek is. Köszönjük, hogy elhozták Debrecenbe ezt az élményt!"

 

 

Dokumentumjáték naplók, visszaemlékezések, levelek, újságcikkek, értesítők, hirdetések, versek és regényrészletek felhasználásával.

Elhangzanak Ferencz József, unitárius püspök, Tarczay Gizella, egyetemi hallgató, Visy László, főispán, Krenner Miklós, tanár, Czucza Emma, tanítónő, Páldi Vilmos, tanító, Priegl László, jogász, Rozvány Dávid, író, Papp Sándor Zsigmond, író, Tompa Andrea, író, Ady Endre, költő, Reményik Sándor, költő, Kányádi Sándor, költő szövegei, a Pécsi Állami Főreáliskola és a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának tanévi értesítői, a Borszem Jankó, a Kis Újság, a Friss Újság, a Pesti Hírlap és Az Est írásai, hirdetései, szereplők szövegei.

Szereplők
Bék Zsófia, Háber Krisztián, Inhof László, Kopa Marcell, Kőhalmi Kamilla, Major Ágnes, Mekis Flóra, Ódé Bianka, Ötvös Zoltán, Pásztó Renáta, Sarus Zoltán, Solymosi Dominik, Somogyi Bianka
Alkotók
Asszisztens: Dobos Dóra Radnai Éva
Mozgás/koreográfia: Hágen Zsuzsa
Látvány: Herczig Zsófia
Dramaturg: Mikuli János
Külön köszönet: A fotókat Simara László készítette.
Videó